If this is your first visit, be sure to
check out the FAQ by clicking the
link above. You may have to register
before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages,
select the forum that you want to visit from the selection below.
Böjt lite VP-rör som kommer användas till ytterfiltren och håller på passain bakgrunden. Målet är att ha bakgrunden limmad i kväll innan det är dags för öl.
Jag vet inte om det var rent tur att jag fick en optiwhite framruta eller om han gav mig den som kompensation för att allt tagit lång tid.
Det jag fick höra var i alla fall att han inte hade nått annat så därför jag fick det.
Först trodde jag inte att vi skulle ha någon fotograf så ni skulle slippa se oss konka. Men tjejen och hennes kompis kom precis när karet anlände och började fota utan att jag sagt något ens.
De som bär är 2 polare och jag i blå T-shirt sedan 2st från zoo butiken.
Så håll till godo med lite bilder så kommer det mer under helgen, är helt slut nu så blir nog öl och lugn och ro i kväll.
Var och pratade med dem i zoo affären i dag och betalade de sista på karet.
I morgon vid 14 tiden kommer det hit, blir spännande att bära in det bara för det är ju inte jätte lätt och jag har en trapp som svänger 90 grader utanför dörren så man får ställa karet nästan på högkant för att få in det.
Kollade med en flyttfirma och de skulle ha 2000kr för att bära det upp för trappen jag har ute så har ringt några kompisar i stället som får hjälpa mig.
Ringde även försäkringsbolaget och kollade så hemförsäkringen täcker om jag tappar det. Eftersom jag har allrisk(hos länsförsäkringar) så skulle jag få igen pengarna om det gick sönder, mot självrisken på 1500kr och uppvisande av kvitto förstås.
Haha nej helgen är väll ganska uppbokad till att bygga akvarium och leka med inredningen. Men det ska ju limmas bakgrunder och det har ju ett dygns härdnings tid så hela fredagen och hela dagen på lördag kommer jag inte kunna göra mycket annat än att titta på när lim torkar.... otroligt spännande.
Men lördag kväll och söndag blir det hardscaping sedan måndag blir det att köpa blommor och fylla vatten och inhandla lite tetror som ska få åka runt.
Det är min plan i alla fall, sen får vi se hur mycket allt kommer strula.
Jo de är riktigt trevliga i butiken, enda jag kan säga att de är lite halvdåliga på höra av sig över telefon. Tyvärr är de inte de som bygger karet utan de är samma person som bygger åt bland annat akvarielagret och han verkar haft sjukt mycket att göra därför de blivit så fruktansvärt försenat. Vad jag fått höra i alla fall, men har aldrig pratat med han personligen så hur de ligger till hos honom kan jag inte alls svara på egentligen.
Jag har fått lite gratis mat när jag varit där och gnällt lite och nu ska jag få presentkort som kompensation som jag kunde använda när jag betalade karet eller köpa annat i butiken för. Så de gör vad de kan i alla fall.
Kul att jag kan underhålla andra än bara mig själv med detta bygget i alla fall, men nu är jag rätt less på snickra och vill börja med inredning och fiskar. Hoppas på kunna fylla vatten på måndag i alla fall.
Är ledig hela nästa vecka så det kommer komma mycket uppdateringar när jag väl kommer igång.
Oj oj oj vad jobbigt det måste vara! Hoppas de i alla fall är MEGAtrevliga vid era kontakter.
Kommer du få nån form av kompensation/rabatt?
Får man fråga vilka du beställt ifrån så man i framtiden vid eventuella beställningar antingen kan undvika eller åtminstånde räkna med förseningar?
För övrigt är detta en av mina favvotrådar på forat och tror det kommer blir sjukt bra när karet väl kommer! Keep up the good work!
Karet blev försenat, ni som är förvånade kan räcka upp handen, nä jag förstod väll det....
Karet rymdes inte i någon av deras bilar men nu har det fixat en släpvagn till på fredag så mellan 12-16 ska det vara här på fredagen.
Det är vad de har lovat i alla fall.
Lämna en kommentar: