1700 liter plywood kar med djup...

Kollaps
X
 
  • Tid
  • Show
Rensa alla
nya inlägg

  • Per_S
    svarade
    Jag är ingen expert på filtrering men jag har en del erfarenhet. För att det biologiska steget skall fungera bra så anses det vara viktigt att den "grova" smutsen inte når biodelen och skapar syrebrist. Ett innerfilter kan mycket väl fungera bra. En viktig sak att ha i åtanke är att den mekaniska delen bör vara lätt att rengöra (då orkar man göra det ofta). Jag har japanmatta i mitt stora kar och det fungerar ganska bra. Är dock en del jobb med att komma åt filtren då de är i bakkanten på karet. Fördelen med japanmatta är att den är lätt att spola ren då den oftast är ca 4cm tjock men trots det väldigt stabil. Japanmatta är nog egentligen inte tänkt att ha som mekanisk filtrering, utan mer som biologisk filtrering men jag tycker att de fungerar bra för mekanisk rening.
    I mitt 1100L så har jag 10cm tjock grov filtermatta (3 st bitar 20*35 cm) och det tar ganska lång tid innan den sätter igen. Pumpar ca 10 000 L/h igenom dessa. Dessa mattor kräver dock mer jobb att rengöra.

    Jag har inte kommit något längre med mitt filterbygge till 1500L karet men i den tråden (eller är det i den här tråden, har inte riktigt koll på ver jag lagt den) finns det en skiss på mina tankar kring det.

    Lämna en kommentar:


  • Nils
    svarade
    Funderar lite kring filtrering medans jag väntar på assistans med rutan...

    Planen är att ha ett hemmabyggt internfilter i ena bakre hörnet på karet och ett droppfilter ovanpå i andra hörnan.

    Från början tänkte jag trycka in både mekanisk filtrering och biologisk filtrering i innerfiltret men börjar tvivla lite på hur bra detta skulle fungera. Bifogar en snabbskiss på ungefärligt upplägg.

    Mått ca: längd 80 x höjd 40 x djup 25 cm

    I första facket tänkte jag ta in vatten både uppifrån via överinningskam, men även underifrån via grov filtermatta. Detta för att vattnet alltid skall ha en väg in om den ena mattan sätter igen. Tomrummet mellan mattorna tänkte jag fylla upp med mer grov matta, ev uppklippt för att öka flödet.

    Andra facket kommer innehålla pimpsten och tredje facket doppvärmare, returpump och ev. mer biologisk media.

    Fick feedback på annat håll att denna idén inte kommer fungera. Han menade att mattorna kommer sätta igen och pumpen köra torr. Hans tips var att köra internfiltret som endast biologisk filtrering.

    Är det någon som kör liknande lösning? Kan det fungera? Har sett att det finns japansk filtermatta som skall släppa igenom mer vatten. Kan det vara en idé? Tips på annan vettigt sätta att rena vattnet en aning innan det går in till pimpstenen? Känns spontant som en bra idé att inte få med all skit in i pimpstenen.

    Har sett att du Per_S kör internfilter i din stora balja. Fungerar det bra med filtermatta eller sätter den snabbt igen?

    Kan ju nämna att den planerade pumpen klarar upp till 5500 l/t.

    Lämna en kommentar:


  • Nils
    svarade
    Tillbaka i Sverige igen! Har bättrat på epoxyn i framkant och städat rent glaset från silikon. Nu väntar jag bara på assistans med att limma rutan, försök nummer två...

    Lämna en kommentar:


  • diccla
    svarade
    Det blev ju mer lyckat än befarat ser fram mot nästa uppdatering i mars då.

    Lämna en kommentar:


  • Nils
    svarade
    Ursprungligen postat av diccla
    Hur avlöpte det hela?
    Jodå, det börjar ordna upp sig

    Blev tvungen att slipa ner plasten en hel del för att bli av med all silikon. Är mer eller mindre nere vid glasfiberväven nu. Får lägga på ett par nya lager epoxy så blir det nog bra!

    Har även skurit bort all silikon från glaset och så smått börjat rengöra med silikonupplösnings-medel. Verkar inte vara några större problem att få det rent och fint igen.

    Om man ska försöka se något positivt med misstaget så kommer i alla fall ramen glaset skall vila mot vara betydligt jämnare denna gången efter allt slipande

    Sen är det ju alltid bra att ha lite mer erfarenhet inför nästa försök. Nu vet jag precis hur det går till, hur mycket silikon som behövs, och hur mycket tryck som är lagom på rutan.

    Tyvärr (för projektet) beger jag mig till andra sidan jordklotet i 6 veckor och hinner nog inte montera glaset innan jag åker.

    Som en liten teaser kan jag även berätta att fiskarna (i alla fall huvudnumret) är beställda, och dyker upp i April. Med tanke på senaste missödet, plus mycket jobb som fortf. återstår får de nog bo i mitt 540 liters kar några månader innan de flyttar in riktiga baljan

    Lämna en kommentar:


  • diccla
    svarade
    Hur avlöpte det hela?

    Lämna en kommentar:


  • Per_S
    svarade
    Ajajaj, inte bra. Hoppas att du får till det. Har precis beställt rutan till mitt kar.

    Lämna en kommentar:


  • diccla
    svarade
    Aiii caramba! Hoppas det löser sig på ett bra sätt.

    Lämna en kommentar:


  • Nils
    svarade
    Limmade rutan igår och kände mig relativt nöjd med resultatet...

    ​​​​​​.. Tills idag när jag skrapade bort lite överbliven silikon på insidan och ser att de två plastbitarna som rutan skulle stå på har hamnat helt fel. ​​​

    På något vis har de ställt sig på högkant när jag reste rutan och hamnat uppe mellan bottenregel och glasruta, inbäddade i silikonpackningen.

    Definitivt inget jag bara kan släppa och hoppas på det bästa med. Har precis spenderat ett par timmar med att få loss rutan igen. Kämpar nu för fullt med att få bort all
    ​​​​​silikon. Mer eller mindre omöjligt utan att slipa bort det sista. När jag är klar blir jag tvungen attt lägga på ett nytt lager Epoxy innan jag ger mig på försök nummer två...

    Rejäl försening med andra ord...

    ​​​
    ​​​

    Lämna en kommentar:


  • diccla
    svarade
    Lycka till

    Lämna en kommentar:


  • Nils
    svarade
    Köpte en tub Akvastabil svart akvariesilikon och har gjort några tester för att säkerställa att den härdar och fäster ordentligt.

    Testade den dels på oslipad blank epoxy, men även på epoxy slipad med medium slipsvamp kontra grovare sandpapper. Kan meddela att den fäste hur bra som helst på alla ytorna. Märkte i stort sett ingen skillnad mellan de olika slipningarna och hade inga problem alls med härdningen. Har beställt ytterliggare ett par tuber, och ger mig förhoppningsvis på frontrutan på söndag.

    Lämna en kommentar:


  • Nils
    svarade
    Avslutade den utdragna vattentätnings-processen med ytterligare ett lager epoxy. Mest för att... varför inte? Med detta på plats blandade jag dessutom ca 300g till som jag hällde och rollade ut över botten. Nu är botten jämn, fin och spegelblank. Känns bra att den är lite tåligare så man kan lasta i gott om sten utan att vara orolig.

    Ni andra med plywood kar (tittar främst på dig Pettap som lastade i enorma stenar), la ni något mellan botten och stenen? I mitt glaskar har jag skärbrädor under de största stenarna. Funderar på om det är nödvändigt även här. En ide kunde ju vara att lägga ut dammduk under sanden.

    Har även provat sätta rutan på plats utan silikon för att se hur jämt den ligger an. Uppskattar att det skiljer max 1-2 mm där topp-regeln är aningen skev så det borde inte bli några problem för silikonet att fylla ut.

    Lämna en kommentar:


  • Nils
    svarade
    Ursprungligen postat av ApeviaX
    Mycket spännande bygge.
    Jag har personligen aldrig byggt något träkar, men de få jag gjort/hjälpt till med i helglas (mindre burkar dock) så har jag använt mig av Soudal's Silirub AQ, helt lysande för helglas iaf.

    Fortsätter hur som följa denna tråd, kul med en levande projekttråd på ett av favoritforumen
    Lusläser annars en del på Zoopet och då just projektdelen. Gott Nytt i efterskott och lycka till
    Tack för tips på silikon och allmän pepp

    Lämna en kommentar:


  • ApeviaX
    svarade
    Mycket spännande bygge.
    Jag har personligen aldrig byggt något träkar, men de få jag gjort/hjälpt till med i helglas (mindre burkar dock) så har jag använt mig av Soudal's Silirub AQ, helt lysande för helglas iaf.

    Klicka på bilden för större storlek  Namn:	        Soudal.jpg Visningar:	0 Storlek:	26.4 kB ID:     	760387

    Fortsätter hur som följa denna tråd, kul med en levande projekttråd på ett av favoritforumen
    Lusläser annars en del på Zoopet och då just projektdelen. Gott Nytt i efterskott och lycka till

    Lämna en kommentar:


  • Per_S
    svarade
    Om du har ett murarsnöre eller dylik så spänn upp det och mät hur mycket det diffar. Någon mm borde inte vara något problem för silikonet. Jag och min dotter limmade mitt stora kar, det gick åt 20 tuber, Så vi fick jobba ganska fort, men det går. Bra om man har två limsprutor.
    Senast redigerad av Per_S; 31 December 2019, 00:44.

    Lämna en kommentar:

Arbetssätt...