
720 L Projekt, Sydamerikanskt Apistogramma
Kollaps
X
-
Härligt med jordätare.Tapajosarna är riktigt snygga. Har inte haft några själv men är sugen på ett jord ätar kar OCKSÅ ! Känns som det inte finns en enda ciklid som jag inte skulle kunna tänka mej att ha. Ja Dom vill ju ha ganska mycket fri botten yta så en eller två växt klungor med en del rötter är nog vad jag skulle köra med. Växter och malar har för mig inte alls funkat ihop då mina växter snabbt blivit sönder ätna trots att jag matat mycket mad mal tableter.En del säger att L malar inte ska ge sig på växterna men det har dom gjort för mej. Kanske nått att tänka på? Skit snyggt bygge iaf!
-
Geophagus Trabajo orangehead. (halshugg mig om jag stavat fel)
Blir väll huvudattraktionen.
Satans massa kardinaler. Några roliga L malar.
Pansar malar.
Sen står jag och väger mellan boliviansk fjäril eller scalar eller discus.... har inte funderat så långt ännu. Men eftersom jordätaren håller sig mest på botten måste jag ju ha något uppe i vattnet också.
'
Är medveten om att jag får byta ut kardinalerna mot någon bajtigare tetra om jag skall ha någon av tre ovanstående.
Har ni några förslag och tips på var jag ska plantera??! eller placera något stenröse?? funderar på att ha rätt fett med växter i högra hörnet iaf... sen mindre och mindre ju mer vänster ut man kommer.Senast redigerad av FrePGun; 13 May 2009, 23:00.Lämna en kommentar:
-
Skit snyggt ! Bra jobbat
Det kanske du skrivit tidigare i tråden men jag frågar ändå.
Vad blir det för fisk i nu då?Lämna en kommentar:
-
Också lite akvarie bilder som utlovat...
Älskar mitt blåa ljusrör....Lämna en kommentar:
-
Var på Clas Ohlsson idag och dom hade fått in något som hette myggnät för fönster. för 49 riksdaler fick man en och en halv kvadrat av detta material.
Jag fastande direkt för det!!
Så här blev det!
SKall ställa iordning lite grejer så tar jag bilder på hela karet sen.Lämna en kommentar:
-
Så nu är alu ställningen i min ägo.
Tror dock inte karet blir fyllt fören imorgon.
Såg två små fläckar på bakgrunden där frigoliten syntes som jag var tvungen att åtgärda så det får bränna till imorgon.
Lägger ändå upp lite bilder senare ikväll så ni får se hur de ser ut just nu!Lämna en kommentar:
-
Akvariet står återigen på rätt köl.
håller på att rengöra sand nu fyfan vad tråkigt.
Men bra blir det!
Tyvärr har jag inga batterier i kameran. så typiskt.
Får fixa lite bilder imorgon.Lämna en kommentar:
-
Tack så mycket.
Kommer nog bli kanon när jag väl får igång det som sagt.
Tanken är att köra karet utan fisk i ett par veckor med MÅNGA vattenbyten, så hoppas jag att man tar udden av det värsta i betongen.
Annars får de stå tomt tills PH börjar sjunka helt enkelt.
Fick inte igång det idag för bärhjälpen (det väger en del vid det här laget) kunde inte komma.Lämna en kommentar:
-
Måste få gratulera till projekt som ser ut att kunna bli hur bra som helst!
Kul med all dokumentation också,kan bli till stor hjälp om man själv sätter igång och bygger nånting eget. i en inte alllt för avlägsen framtid hoppas jag
Ceep upp the god workLämna en kommentar:
-
Ser ju riktigt trevligt ut det där med betong och allt. Glöm inte att se till att laka ur betongen så du inte får typ PH10 i karet sen.
Tips på växter: Myriophyllum, Svärdplantor, Staurogyne, Saggitaria.Lämna en kommentar:
-
Håll tillgodo, imorgon skall karet sättas igång.
Hur ska jag kunna sova inatt? Känns som Julafton för en femåring ggr 10.Lämna en kommentar:
-
-
Ja nu är man ju inte lite sugen på att få igång alla grejer!!!
Jepp du skrev det, men jag har sällan vägarna förbi Beijer.... Men de får de väll vara värt helt enkelt.
Hornbach hade någon slags ventilgaller men det var rätt grovmaskigt och lär släppa igenom grejer som inte skall in i kammarna.
Skall kolla upp växterna!
Blir nog Rådasand i lite olika valörer sen vad tror ni om det??
Orkar ärligt talat helt enkelt inte ta mig ut till ett sandtag.Lämna en kommentar:
-
Jepp du skrev det, men jag har sällan vägarna förbi Beijer.... Men de får de väll vara värt helt enkelt.
Hornbach hade någon slags ventilgaller men det var rätt grovmaskigt och lär släppa igenom grejer som inte skall in i kammarna.
Skall kolla upp växterna!
Blir nog Rådasand i lite olika valörer sen vad tror ni om det??
Orkar ärligt talat helt enkelt inte ta mig ut till ett sandtag.Lämna en kommentar:
Lämna en kommentar: