Ciklid.org får nytt forum för bättre upplevelse
Vi på ciklid.org byter till en ny forumplattform som fungerar bättre på mobilen, laddar snabbare och är enklare att använda.
I samband med detta får du nytt konto som medlem i NCS. Det kommer vara störningar i samband med att vi gör detta arbete med start 24:e juni.
Förekommer vid översvämmade buskage och skogsområden. Den lever i mjukt svartvatten bland grenar, rötter och löv på bottnen.
De lever av småfisk, insekter och ryggradslösa djur. I akvarium äter de gärna fryst foder, så som röda mygglarver och räkmix samt pellets.
Förekommer vid översvämmade buskage och skogsområden. Den lever i mjukt svartvatten bland grenar, rötter och löv på bottnen.
De lever av småfisk, insekter och ryggradslösa djur. I akvarium äter de gärna fryst foder, så som röda mygglarver och räkmix samt pellets.
Hanen blir större och robustare, samt har spetsigare och längre rygg- och analfena.
Akvariumet bör vara inrett med rötter och mycket växter för att efterlikna dess naturliga miljö. De bör inte hållas i akvarium mindre än 500 liter.
Denna ciklid är parbildande och är subtratruvare som kan lägga ca 500 ägg. Båda föräldrarna vaktar ägg och yngel intensivt. Den behöver ha väldigt mjukt vatten och lågt ph för att ägg och yngel ska utvecklas. Ett ph värde på 6.5 är lämpligt.
Man bör ha i åtanke att denna fisk blir mycket stor.
Jim Cumming
Nummer | Artikel |
---|---|
201804 | 5 favoriter |
201004 | Hoplarchus psittacus – den sydamerikanska papegojcikliden |
201904 | Casper Nordström |
201302 | Crenicichla sp. |
201704 | Darwin, Wallace och Rio Negros cichlider |
202003 | Fem favoriter |
201203 | Fototävlingen |
200901 | Miljön och akvaristiken |
199205 | Reise til Colombia, Del 5 |
200002 | Sydamerikanska ciklider. Del 3 |