Ciklid.org får nytt forum för bättre upplevelse
Vi på ciklid.org byter till en ny forumplattform som fungerar bättre på mobilen, laddar snabbare och är enklare att använda.
I samband med detta får du nytt konto som medlem i NCS. Det kommer vara störningar i samband med att vi gör detta arbete med start 24:e juni.
Fisken kommer från Rio Xingu området i Brasilien.
Äter som de andra arterna Aequidens de flesta torr- och frysfoder, räkmix, daggmask etc.
Fisken kommer från Rio Xingu området i Brasilien.
Äter som de andra arterna Aequidens de flesta torr- och frysfoder, räkmix, daggmask etc.
Det finns inga större könsskillnader. Hanen har gärna lite längre och spetsigare rygg och analfena.
Akvariemiljön är som för de flesta andra Aequidens, akvariet bör vara på minst 150 liter, gärna större. Arten är enkel och rolig att hålla. Den är inte besvärlig med vattenvärden. Ett pH runt neutralt och temperatur runt 25 grader fungerar bra. En god vattenkvalitet ökar självklart trivseln for fiskarna.
Leker gärna som bilden visar, på ett utvalt substrat som en flat sten eller en rot.
Arten blev fångad av tre tyskar Bernd Kilian, Uli Schliewen och Rainer Stawikowski 1988 och förd till Europa. Fisken blev beskriven av Sven Kullander 1995. Innan dess blev den kallad Aequidens sp. "Rio Xingu”
Nummer | Artikel |
---|---|
201703 | Aequidens sp. ”Rio Xingu” |
201004 | Belo Monte-projektet |