Hej.
Vattenglas kan det vara något,gör betong vattentätt och ger ett brandskydd på papper och tyg.
mvh Mats
Bakgrund av jyskmadrass :P
Kollaps
X
-
Här finns artikeln om Sunes bakgrundsbygge som han visade och pratade om på Ciklidstämman 2009Lämna en kommentar:
-
Hur kan man man veta om en madrass innehåller cellulosa eller inte?
Nyp av en bit och tänd på - brinner det med en låga så innehåller den cellulosa. Smälter det bara ner utan låga så innehåller det inte cellulosa.
Dagens bäddmadrasser måste också innehålla flamskyddsmedel för att inte fatta eld så lätt. Flamskyddsmedel är ett dödligt gift i akvarium. På en del mässor jag varit på i Tyskland så har det varit krav på att t.ex. tygstycken i montern skall var flamskyddat. Vi har då sprayat tyget med flamskyddsmedel men då varit väldigt noga med att täcka akvarierna så att inget kommer ner där.
Förr användes freon i jäsningsprocessen för madrasser - men detta är sedan länge förbjudet.Lämna en kommentar:
-
Förra året på stämman berättade ju Sune om hur han gjorde en bakgrund av en madrass han hittade på vinden och som han skulle slänga, men gjorde en bakgrund av den istället.Lämna en kommentar:
-
Första gången jag hörde Sune hålla föredrag om hur man bygger en bakgrund var för 30 år sedan och då handlade det om frigolitbakgrunder.
Jag kan mycket väl tänka mig att det idag finns olika specialmadrasser som går att använda men de måste då vara godkända för ändamålet.
Men det gick vare sig då eller nu att köpa en vanlig bäddmadrass och att använda den som filter eller bakgrund.Senast redigerad av Kjell Fohrman; 20 December 2010, 22:02.Lämna en kommentar:
-
-
Lämna en kommentar:
-
Bäddmadrasser innehåller cellulosa som med tiden löser sig i vatten och även på den "gamla goda tiden" så kunde man inte använda sådana i akvarier eftersom det gick åt herlskotta.Senast redigerad av Kjell Fohrman; 20 December 2010, 16:24.Lämna en kommentar:
-
Är nog bäst att använda riktigt gamla väl använda skumgummimadrasser från den tiden de inte använde en massa hokuspokus vid tillverkningen.Lämna en kommentar:
-
Vad för slags madrass skall man leta efter om inte den billigaste på Jysk? Filtermadrass är ju optimalt kan man känna, men dock svindyrt.Lämna en kommentar:
-
Det låter som det kan vara det rätta svaret. Är lika bra att ta ut den andra bakgrunden också, innan den börjar avsöndra gifter.Lämna en kommentar:
-
Skulle satsa en peng på att det är polyeterskummet som är boven.
Vid tillverkningen används isocyanat som är väldigt giftigt.
En madrass är även flamskyddad så det kanske innehåller bromföreningar som inte är så hälsosamma.Lämna en kommentar:
-
Uppdaterar tråden med att säga att det inte alls fungerade. I det lilla karet visar fiskarna (några svärdbärare) inga tecken på sjukdom. Men i det stora började fiskarna (svärdbärare och palettciklider) visa mycket konstiga symtom efter några dagar. De andades häftigt och började tappa balanssinnet.
Fick ta ur bakgrunden och byta allt vatten, trodde inte dom skulle klara sig. Men efter några dagar så är de normala igen
Men fattar inte riktigt varför det inte funkade i det större karet när det går i det lilla. Kanske blev för stor mängd tec7 eller för mycket jyskmadrass hehe
Nä nästa gång blir det frigolit, husfix å lack!
Så då vet ni testa inte detta!Lämna en kommentar:
Lämna en kommentar: