Jag undrar vilket bottenmaterial som är best för malawi (framför allt mbuna). Jag har nu "ciklidgrus" men vet inte om det är det bästa eller det mest rätta.
Allmänt meddelande
Kollapsa
No announcement yet.
Bottenmaterial för malawi
Kollapsa
X
-
Ursprungligen postat av Pierre_N Visa inläggFör fiskarna har det mindre betydelse (om någon alls). Ha det du tycker är snyggast.
Kommentera
-
Ursprungligen postat av endymion Visa inläggDet kan ha stor betydelse vid lek. Små runda stenar bör man undvika till munruvande ciklider eftersom de då kan fylla hela munnen med sten istället för ägg.
Kommentera
-
Kan även hända med små tomma snäckskal!mvh Wilhelm
"Animals are such agreeable friends- they ask no questions, they pass no criticisms"
www.linkopings-akvarieforening.net/
Har fortfarande bara 32 tomma förvaringsutrymmen!
www.aquafish.info www.crossbow-crest.se
Kommentera
-
Ursprungligen postat av Pierre_N Visa inläggFylla hela munnen? Det har hänt mig att de tagit upp något enstaka gruskorn då jag hade malawi och finare grus, men en hel mun? Det har jag aldrig hört. I så fall kan väl det vara värt att unvika om man är ute efter att odla. Men tycker man att det är snyggt så har jag svårt att tänka mig att det ställer till jätteproblem, för detta är väl extremt sällan det händer. Eller?Pånyttfödd med 400 liters malawi
Kommentera
-
När dom då råkar ta upp gruskorn eller något större korn vid lek, så kan det medföra skada på yngelen!
Så jag kör endast finkorning sand!Tropheus moorii longola sunspots
Tropheus moorii kasanga red rainbow
Tropheus sp. Black Kiriza
Tropheus moorii murago tanzania
Tropheus brichardi katonga
Kommentera
-
Ursprungligen postat av StefanL Visa inläggSand.
Och jo..enligt mina erfarenheter trivs Malawi mer med sand än grus. Många arter tar sand i munnen som de silar och sedan spottar ut. Det är ett beteende som jag absolut vill se fiskarna behålla för det har ett syfte för fiskarna.
Vad har det för syfte att en del arter tar upp och silar sand i munnen?Pånyttfödd med 400 liters malawi
Kommentera
-
Ursprungligen postat av räven Visa inläggUppar en gammal tråd lite....
Vad har det för syfte att en del arter tar upp och silar sand i munnen?
Kommentera
-
Ursprungligen postat av Markie Visa inläggDet är ett födosöksbeteende,kan ju finnas godsaker i sanden !
(Kunde man ju räknat ut om man tänkte efter lite....)
Pånyttfödd med 400 liters malawi
Kommentera
Kommentera