handdator

Visa fullständig version : Snigelborttagning från nya växter


Pontif
2003-01-23, 19:23
Har just köpt ciklidgräs, och naturligtvis fått med ett gäng sniglar... Kan man på nåt hyffsat enkelt sätt få bort dessa innan man stoppar ner växterna i akvariet? Och finns det en rimlig chans att även sjukdomar följer med växterna?

/Pontif

Mats
2003-01-24, 00:45
Hej Pontif.
Till 1l.vatten tillsätts en struken tesked alun,däri får växterna ligga högst 5 min.därefter sköljas växterna noga under rinnande vatten.Man kan också odla växter i ett akvarie som man tillsätter en tesked ammoniumnitrat per 10L.vatten var 10-15 dag som förhindrar uppkomst av snäckor och planarier.
MVH Mats

Anette
2003-01-24, 12:30
Hej!

Du kan också tvätta växterna noga i ljummet vatten. De vuxna sniglarna är lätta att få bort. Äggen är svårare. De är genomskinliga men en noggrann tvättning bör ta bort dem.

Anette