handdator

Visa fullständig version : Hur göra akvarieruta ogenomskinlig?


Gud2000
2002-05-02, 08:08
Håller på med ett yngelkar 2m. långt som jag tänker dela av i 3dm bitar med glasskiva mellan varje del.
Någon som har ett förslag på hur man gör avdelarväggarna ogenomskinliga så man inte stressar tuggande honor ?
Fins det någon lack eller annat som sitter ordentligt på glas och är hyfsat täckande ? Och naturligtvis giftfri !
Någon som har några förslag ?
Perra.

Peter Gustavsson
2002-05-02, 08:48
Limma på en tunn frigolit skiva ?



/Peter
Nr 431
http://akvarium.mirrorz.com

Anette
2002-05-02, 09:38
Vad sägs om att använda plexiglas istället så kan du sandpappra ner dom till ogenomskinlighet.

Anette

Tony
2002-05-02, 10:03
Problemet med plexi är att det är snudd på omöjligt att få det att fästa mot glas någon längre tid.


mvh

Tony Lejvell

Karon
2002-05-02, 11:14
Om det är glas som gäller kanske lack som man använder till bakgrunder eller silicon som beströs med sand kan vara en möjlighet eller filtermatta eventuelt uppstagad med någotslags rör eller pinnar.

Jonas
2002-05-02, 12:45
hej,

varför inte ta sån där plansch bakgrund och limma på innan du sätter i glasskivorna i karet! Jag har själv gjort så för att "dölja" en filterkammare!

Mvh Jonas Bokström

Mats
2002-05-02, 13:26
Hej . det finns råglas som man har i utedörrar, annars kan du annvända ett vanligt oljebryne och slipa med , jag brukar annvända det till helglasakv.botten för att undvika reflexer. MVH Mats

Anette
2002-05-02, 13:41
Vi avdelar vårt yngelkar med den tjockare typen av filtermatta. Den hålls bra på plats om den är lite för stor så att den buktar en aning. Till det akvariet har vi ett ytterfilter med insuget i ena änden av akvariet och utblåset i det andra.
Nackdelen är att vattenytan inte rör sig så mycket i facket som utblåset inte är i men fördelarna uppväger tycker vi. Det är framför allt lätt att ändra storleken på utrymmena.

Det bästa vore ju att ha ett utströmmarrör som sträcker sig utefter hela akvariets längd för att få rörelse på vattenytan överallt. Detta är lätt att lösa med ett pumphuvud bakom en bit filtermatta i änden på akvariet.

Lycka till
Anette

Gud2000
2002-05-03, 03:05
Karet ifråga är tyvärr i 4 mm glas och behöver avgränsar skivor som stadgar upp det. Storleken är 200 * 50 * 30 högt
Varje avgränsaren kommer att ha ett hörn av skivan längst ner bortskuret och där ha blå filtermatta för genomrinning till filtrering.
Varje fack kommer att ha ett utströmmarrör (löper genom hela akvariet)för egen ytrörelse och filtret sittande i mitten facket !
Har funderat på att blästra glasskivorna....
Men ideen om akvarie planch var bra.....men hur fästa den ???
Den måste sitta stenhårt mot glaset så ej något yngel kan komma in...
Silicon kanske funkar... Hmmmmm......
Finns det något glas lim som inte är giftigt ?
Kanske glaslack och på med affischen... ??
Perra.

Karon
2002-05-03, 08:09
Råglas eller färgat glas, det skall kanske skrubbas rent någon gång :)

Therese
2002-05-03, 14:51
Du skulle inte kunna ha dom tuggande honorna i ett separat akvarium och sedan hälla över ynglen till yngel akvariumet?
Eller ta dubbla glasskivor som du målar "emmellan" och tätar så färgen inte kommer i kontakt med vattnet.
mvh Therese

Marcus
2002-05-03, 16:03
Mitt förlag är
köp 4 bitar färgad plexiglas(skall vara lika höga som akvariet resp breda) och en bit svart insektsnät.

siliconera ihop en ram genom att fästa hörnen i varandra. Emellan rutorna lägger du näter, samt drar en sträng silikon utmed kanten på insektsnäter.

Om du tycker det blir för genomsynligt, ta två nät.

På detta sätt har du ändå bra genomströmning av vattnet, men fiskarn ser ej varandra. Samt lite Vattenpest, perfekt för yngel att gömma sig i

Hoppas det kan funka för dig?

Lika bra att fråga lite x-tra, alltid lär man sig något nytt

Malcolm_X
2002-05-12, 00:42
Varför inte bara ta lite svart akvarie silikon och "måla" rutorna med. Jag tror att det är det lättaste och i särklass billigaste.


Malcolm_X

Gud2000
2002-05-12, 23:47
Svar Marcus : Har redan den modellen i tre kar och den funkar riktigt bra. Så ideen är funkis....Men i detta kar skall avgränsarna även staga karets långsidor...Och silicona fast plexi har jag provat förut med sämre resultat....Byggde ett fluidiserande filter med plexi...Slutade med att det vart plexilim från clas ohlsson (Dyrt men stenhård fog och hållbar)
Har nu inhandlat några meter affisch på zoobutiken med dubbelsidigt tryck! '
Misstänker att det kan bli lite konstigt om man "limmar" med silicon dvs. luftbubblor och andra konstiga effekter efter ett tag, typ lite grön alger som letar sig in i någon liten springa...
Någon som har några förslag på bättre lim ?
Det ska ju se något så när ut när det är klart...Från båda sidorna !
Perra.